Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

Yapılandırma Sayfası

Yapılandırma kısmı aşağıdaki kontrolleri içerir:

Dil
Bu kısım tüm istemci/client dilini değiştirir. Yeni dile geçişte bazı değişiklikler hemen gerçekleşirken, tümüyle dil değişikliğinin etkili olabilmesi için istemciyi kapatıp tekrar açmanız gerekir. “Sistem varsayılan” opsiyonu bilgisayarınızın ayarlandığı dile geri döner.
Sunucu
KGS serverında çalışan bilgisayarın ismidir. Bu kısmı ”port forwarder” kullanmıyorsanız "goserver.gokgs.com" olarak bırakmalısınız. Eğer bir port forwarder kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorsanız, kullanmıyorsunuz demektir, değeri olduğu gibi bırakın.
Port
Host kısmına benzer. Bu kısım KGS serverının TCP/IP portudur. Varsayılan değer 2379 dur. Herhangi bir port forwarder kullanmıyorsanız değeri olduğu gibi bırakın.
İstemci şifresini sakla?
Bunu işaretlemek şifrenizi bilgisayarınızda saklanacağı anlamına gelir. Ortak kullanılan bilgisayarlarda (Net Cafe ,İşyeri vs) bu kısmı işaretlemeyiniz!
Zaman uyarı süresi (sn)
Bu kısım istemcinin, oyuncuyu,zamanının bitimine belirli bir süre kala uyarmasını sağlar. Örneğin bu kısım 30 saniyeye ayarlandığında istemci, oyun sırasında oyuncuyu süre bitiminden 30 sn önce uyarmaya başlar. Bu ayarlama ana süre içindir.
Byo-Yomi uyarı süresi (sn)
Bu önceki ayar ile aynıdır. Farkı bu ayar byo yomi süreleri içindir.
ile uyar...
Bu ayar üstteki 2 seçenek içindir. Açılır pencerede 4 adet seçenek bulunur: Hiçbir zaman: Tüm uyarıları kapatır. Işıldayarak: Uyarı periyodunda geçen her saniye için maç saatini yakıp söndürür. Sesle: Uyarı periyodunda geçen her saniye için standart PC bip sesi gönderir. Her ikisi de: Hem ışıldama hem de ses uyarıları açılır.
Yazı boyutu (8..24)
Bu alan istemcinin görünen kısmındaki yazı karakteri boyutunu ayarlar. (8-24 arası).
Kaymaz fare sistemi ?
Bu kutu “kaymaz fare sistemini açar” bu sistem basit olarak hamle yaptığınızda eğer mouse işareti belirtilen yerde 1sn durağan kalmazsa sağ tuşa basarak hamle yapmanızı önler. Bu sistem oyun sırasında istenmeyen mouse tıklamaları sonucu hatalı hamle yapmanızı önlemek için tasarlanmıştır.
Ses açık
Bu kısım CGoban3 ses sistemini düzenler.
Alarm Sesi:
Bu kısım kullanıcının hangi oyunlarda ses duymak istediğini seçmesi içindir. Açılır pencerede 3 seçenek vardır: Oyunda yok:Tüm oyunlar için ses kapatır.. (diğer sesler açık kalır; msj, vs) Oyunlarımda: oyuncunun sadece kendi oyunlarında sesi açar Tüm oyunlarda: tüm oyunlarda sesi açar ( izlenen ve oynanan oyunlarda)
Tahta çevresinde koordinatlar ?
Bu kutu tahta etrafındki koordinatların görüntülenmesi içindir. Oyun sırasında CTRL+ L ‘ye basmakta aynı işlevi yerine getirir.
Grafik özellikli?
Oyun tahtasının daha gerçekci görünmesini sağlar
Ko'ları kare ile göster ?
Ko bölgesini kare ile işaretler.Bu sayede işaretli bölgeye farklı bir hamle yapmadan rakibin ko'sunun hemen akabinde ko hamlesi yapamazsınız. Hızlı oyunlarda yararlıdır.
Mikrofonu test için tıkla.
Mikrofon kullanabilmek için öncelikle KGS'de bir öğretici hesabına sahip olmalısınız. Bu düğmeye tıkladığınızda gelen yeni pencere ile size adım adım mikrofon testi gösterilecektir.

Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS