Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

KGS'de Desteklenen Süre Sistemleri

oyun menusundeki sureler
Süresiz
Oyunda süre sınırı yoktur. Her iki oyuncu da, bir hamle yapmak için istedikleri kadar bekleyebilirler. Bu süre sistemini arkadaşlarınızla yaptığınız oyunlarda ve internetin yavaş olduğu, her bir hamlede gecikme yaşandığınızda kullanabilirsiniz.
Süre sınırı olmayan oyunlarda, rakibiniz olmadan oyunu başlatıp bir hamle yapabilirsiniz. Bu şekilde, "Posta ile Oynama" benzeri bir oyunu sunucuda gerçekleştirmiş olursunuz. Süre limitli oyunların hiç birinde rakibinizin oyuna katılamayacağı bir durumda oyunu açamazsınız.

Mutlak
Mutlak Süre sınırlamasında, oyunun başında her oyuncu sabit bir süre verilir. Eğer, bir oyuncunun süresi biterse, kaybeder. Oyunculara ekstra süre verilmez.

Byo-Yomi
Byo-yomi süre sınırlamasında, her bir oyuncuya sabit bir süre verilir ve süre bitiminde byo-yomi başlar. Bu süre belli sayıda byo-yomi dönemlerine bölünmüştür. Eğer, bir oyuncu byo-yomi süresinde hamlesini yaparsa, saati byo-yomi döneminin başına döner. Örneğin, bir oyuncu 30 dakika ve 5 x 30 saniye byo-yomi olarak oynuyorsa ve byo-yomi döneminde 78(30+30+18). saniyede hamle yaparsa saati, byo-yomi döneminin başına yani 90(30+30+30). saniyeye geri çekilir. Kısaca bunun anlamı eğer bir oyuncu 30 saniye içinde hamlesini yaparsa hic bir zaman süresinin bitmeyeceğidir. Bu 5x nın anlamı da oyuncu 4 defa 30 saniyeyi aşma hakkına sahip olmasıdır. 5. defa aştığında oyunu kaybeder.

Kanada
Kanada Byo-yomi'de ise oyunun başında her oyuncuya sabir bir süre verilir ve süre bittiğinde byo-yomi başlar. Bu sistemde, byo-yomi döneminde sabit sayıda hamle hamle yapılması gerekmektedir ya da kaybeder. Tüm hamleleri byo-yomi döneminde yapılırsa, yeni bir byo-yomi süresi verilir. Bu sistem IGS ve NNGS gibi sunucularda kullanılmaktadır. Örneğin 10 dakika ve 5 dakika / 25 hamle'lik bir oyunda, 10 dakikalık ilk süre bittikten sonra her bir 25 hamleyi 5 dakika süre içinde oyuncu yapmalıdır. Eğer, yaparsa 5 dakikadan kalan süre sıfırlanır ve yeni bir 5 dakika süre verilir.

Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS